Családias szálláshely Siófokon a Lola Vendégházban (apartmanban)

NYARALJON SIÓFOKON, A JÓL FELSZERELT CSALÁDIAS HANGULATU LOLA VENDÉGHÁZBAN, AHOL 3 KÜLÖN BEJÁRATU ÉS "SAJÁT"UDVARRÉSSZEL RENDELKEZŐ APARTMAN VÁRJA A PIHENNI VÁGYÓ CSALÁDOKAT ÉS A BARÁTI TÁRSASÁGOKAT.

 

SIÓFOK TÖRTÉNETE

Siófok környéke már rómaiak korában is lakott terület volt. Sectus Aurelius Victor III.-IV. századból származó feljegyzései szerint Galerius császár a jelenlegi Siófok területén a "Lacus Pelso" - a Balaton latin neve ez, - ingoványos részeinek lecsapolására 292-ben zsilipet építtetett, és erdőket irtatott ki.

A honfoglalás után, 1055-ből származó tihanyi alapítólevélben találkozhatunk e hely említésével: "Rivulus namque, qui dicitur Fuk fluens", azaz "A kis patak, amit Fuknak neveznek is az említett tóból ered, olyan helyen van, amelyen a népeknek átjárása van egy régebbi hídon és gyakran gázlón is"

Fuk, mint falunév először 1137-ben szerepel írásban az adózó helységek között, míg a Siófok szóösszetétel 1790 óta ismeretes.

Jelentősebb fejlődés az 1800-as években indult el a településen. 1810-től az Erdély-Adria gyorspostakocsi járat már érintette Siófokot, de önálló postamesterség csak 1867-től működött itt.

A település életében jelentős változást hozott a Balatoni Gőzhajózási Részvénytársaság megalakulása 1846-ban. Ebben nagy szerepe volt Kossuth Lajosnak, aki saját kezével írta meg a gazdasági társaság alapító okiratát, és gróf Széchenyi Istvánnak a részvénytársaság örökös elnökének. Ugyanebben az évben, szeptember 21-én vízre bocsátották a Kisfaludy kerekesgőzöst.

1850-es években Siófok területét Veszprém megyéhez csatolták, ami eddig Somogy megyéhez tartozott. A megyehatárt a Sió-csatorna jelezte.

1861-ben adták át a forgalomnak a Buda-Nagykanizsa közötti vasutat.

1863-ban elkészült a vasútállomás, egy év múlva pedig megépült az első, mólókkal védett hajókikötő. Ugyanebben az évben új Sió-zsilipet is nyitottak, melynek fő feladata a vízszint-szabályozás volt. A fazsilipet vasszerkezetből készült zsilip 1893-ban váltotta fel..

Mezővárosi rangot, azaz országos vásártartási engedélyt 1865-ben kapott a település. Ekkor 200 házat és 1500 lelket számláló község volt Siófok.

1866-ban jelent meg az első hirdetés "Balatontavi Fürdő Siófok" címmel a Zala-Somogyi Közlönyben. Végh Ignác bérlő a veszprémi káptalannal kötött 12 éves fürdőjog bérleti szerződést, amit újabb 12 évre meghosszabbítottak. 1878-ban készített el a "Magyar Tenger" feliratú fürdőházat, amely a Neuschlass építő cég tervei szerint épült, svájci stílusban, díszes homlokzattal, száz személyes társalgóval, vízre nyíló nagy ablakokkal, emeletes kilátószobával, nyolcvan fürdőkabinnal.

A veszprémi káptalan 1885-ben kezdett telkeket parcelláztatni és megkezdődött a mai fürdőtelep kiépülése. Jellemző a Balatoni táj megejtő és ihlető vonzerejére, hogy az első villatulajdonosok jó része festőművész volt - Than Mór, Vágó Pál, Feledi-Flesch Tivadar (Zichy Mihály veje) és Tölgyessy Arthur villája állt már ebben az időben Siófokon.

Megindult a nagyobb szállodák: a Sió és a Hullám, később a Központi Szálló építése. Az új fürdőtelepet ünnepélyes külsőségek között 1893. július 18-án nyitották meg, s ekkor hozták nyilvánosságra, hogy a Belügyminiszter a fürdőtelep részére a "gyógyfürdő" elnevezés használatát engedélyezte. Ehhez a pihentető környezethez tartozott az 1875-től indult, nagy egyéniségeket felvonultató siófoki színházi élet is.

A második világháború végén a települést nagy károk érték. A két hónapig itt húzódó frontvonal a parti építményekben, a nyaralókban, a szálló- és lakóépületekben, a hajóparkban sok kárt tett.

1950-től újra Somogy megyéhez tartozik a település és ettől az évtől járási székhellyé vált.

1968 – Siófok várossá válásának időpontja. Hamarosan felépült a 400 ágyas kórház és a dél-balatoni feladatokat ellátó kulturális központ és könyvtár. Helyi újság és nyílt sugárzású helyi televízió kezdte meg működését a városban.

Napjainkban Siófok Magyarország egyik legjelentősebb idegenforgalmi központja. Azzá teszi jó közlekedése, kellemes fürdőzést kínáló sekély vizű partja. Az ideérkező vendégek pihenését, kikapcsolódását a tó lágy vize mellett a látnivalók, a szervezett programok és a szívélyes vendéglátásszolgálja.

 

BALATON RÉGIÓ

 

Aki egyszer a Balatonnál járt, a szerelmese lesz… Neves költők és festők, híres utazók vallották ezt magukról, a XIX. század eleje óta a szépprózában, az újságok lapjain gyakran bukkant fel a tó iránti elragadtatott érzelmi megnyilvánulás. Aki meg szeretné érteni és érezni a Balaton szerelmeseinek ragaszkodását, el kell, hogy látogasson a tóhoz!

 

Mindenki másért szereti a Balatont: ezer program, ezer titkot rejtő, ezerarcú táj: rabul ejti az embert – itt élőt és ide vágyó, kíváncsi turistát egyaránt. A nyári szabadság, az egymást érő fesztiválok épp úgy a Balatont jelentik, mint a természet csodálatos békéje, vagy a Balaton-felvidéki tanúhegyek felejthetetlen panorámája.

 

Emlékezetes kiállítások, nyári színházi bemutatók, megannyi műemlék, kastélyok édesgetik a Balatonhoz a látogatókat: a szigligeti, nagyvázsonyi vár romjai, a somogyvári történelmi emlékhely, épített örökségeink a történelmi múltba repítik az arra járót. Egyházi emlékeink, mint a Tihanyi Bencés Apátság, múzeumaink, mint a keszthelyi Festetics kastély, a siófoki Kálmán Imre Múzeum vagy az Edericsi Afrika-múzeum akár hűvösebb időben is tartalmas időtöltést kínálnak.

 

Minden percet ki lehet és ajánlott is kihasználni a „magyar tenger” és környéke megannyi csodájának felfedezése közben.

Víziturizmus

A Balaton 596 km2 vízfelülete a vitorlások paradicsoma. A parton közel 100 kikötő várja Önöket.

A vitorlázás talán a legnépszerűbb vízi sport a Balatonnál – természetesen az úszás után. A balatoni vitorlásversenyeket elsősorban a „technikás” sporthajósok kedvelik. A tó bonyolult széljárása még az ő tudásukat is próbára teszi. 

A déli parton található kikötők elsősorban a vitorláscsónakok és a kisebb merülésű hajók számára ideálisak, míg az északi parti kikötők mélymerülésű hajók befogadására is alkalmassak.

 

Csónakázás, vízibiciklizés és szörfözés

A Balaton a vízisportok minden szerelmesének páratlan kikapcsolódást nyújt. A fürdőzés, vitorlázás, szörfözés mellett a legkedveltebb sport a vízisí és a wakeboard, amelyre a Balatonfüreden, Siófokon és Vonyarcvashegyen nyílik lehetőség az elektromos vízisípályákon.

- Csak engedélyezett számú személy tartózkodjon a csónakban, vízibiciklin.

- A part mentén (attól 500 méteren belül) tartózkodjanak, ne menjenek ki a mélyvízbe.

- A csónakot elhagyó fürdőzőt mindaddig követni kell, amíg az nincs teljesen biztonságban.

- A csónakban tartózkodó, úszni nem tudók kötelesek mentőmellényt viselni.

- Folyamatosan figyeljék a viharjelző rendszert és időben térjenek vissza a partra.

- Csónakkal, vízi- sporteszközökkel a fürdőzőket legalább 5 m távolságban, úgy kell kikerülni, hogy azok a csónak és a közelebbi part között maradjanak.

 Siófok leginkább az outdoor sportok kedvelőit várja. A siófoki Aranypart keleti végén elhelyezkedő Surfbeach a kiteszörfre és windszörfre a legalkalmasabb adottságokkal rendelkező partszakasz Magyarországon.

Ezzel azonban nem ér véget a Balatonon űzhető sportok, vízi játékok sora. Szinte valamennyi strandon kölcsönözhető vízibicikli, szörf, kajak, katamarán, stb.

 

Bor- és gasztronómia

A tó sokféle hallal, a térség erdői a vadféleségekkel, a jó talajú kertek a kiváló zamatú gyümölcsökkel járulnak hozzá a jó vendégközérzethez. A kedvező talajösszetétel és a napsütéses órák magas száma elsősorban a csonthéjas gyümölcsöknek ad rendkívül zamatos ízt. A cseresznye- és meggyfélék mellett az őszibarack, a szilva, a ribizli és a málna számít kedvelt helyi gyümölcsdesszertnek. A balatoni ételek között elsőbbség illeti meg a halakat, közöttük is a „királyt”, a balatoni fogas süllőt. Klasszikus elkészítési módja szerint egyben sütik meg, és valamely semleges ízű körettel tálalják, hogy a fogas egyedülállóan nemes íze érvényesülhet

A halételek között külön említést érdemel a balatoni halászlé. A klasszikus halászlé írásos említésével az 1800-as években találkozunk először, és éppen a Balatonnál. Több településen ételfőző verseny keretén belül mérik össze tudásukat a halászlé főzésében legjáratosabb mesterek

 

Aktív Balaton

A Balaton régióban bátran válogathatunk az aktív pihenés módozataiból!

Mindenekelőtt ott van maga a Balaton – hatalmas víz, változatos lehetőségekkel. Közép-Európa legnagyobb édesvizű tava nemcsak fürdőzésre, hanem úszásra is csábítja az ideérkezőket. A rendkívül népszerű amatőr úszóversenyek mellett vitorlázni, windsurfözni bárhol, wake-board-ozni, kite-ozni vagy akár vízisízni pedig a Balaton több pontján is lehet. Köszönhetően a változatos programoknak és a kibővülő strandi infrastruktúrának, az évről évre egyre népszerűbb strandsportoknak mind több és több aktívan pihenő hódol.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 12
Heti: 114
Havi: 426
Össz.: 121 583

Látogatottság növelés
Oldal: Siófok -Balaton régió
Családias szálláshely Siófokon a Lola Vendégházban (apartmanban) - © 2008 - 2024 - lola-vendeghaz-siofok.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »